Tauragės
konvencija
  
Istorija  
Konvencija  
Vieta  
Leidiniai  
Straipsniai  
1968  
1978  
1980  
1982  
1987/8  
1989  
1991  
1992  
1993  
2002  
2003  
2007  
2009  
2012  
Galerija  
Rėmėjai  
Europai primins Tauragės konvenciją  
Gintaras Bražinskas . „Tauragės kurjeris“, 2009 m. lapkričio 24 d., Nr.91
Beveik prieš du šimtmečius šalia Tauragės įvykęs tuometinių garsių Europos karvedžių susitikimas davė veiklos šiandieniniams Tauragės miesto patriotams. Jų noras garsinti gimtąjį miestą virto idėja atkurti ir pastatyti Požerūnų kaime 1945 metais nugriautą monumentą Tauragės konvencijai. Per artimiausias kelias savaites planuojama Požerūnuose pastatyti būsimo paminklo maketą.
Baigia pagaminti maketą
Komisijos, sudarytos paminklo atstatymo problemoms spręsti, nariai suaktyvėjo šiemet, o jų veiklos rezultatu tapo netrukus Požerūnuose atsirasiantis būsimo paminklo maketas. Aktyvistai, siekiantys pastatyti paminklą, jau audžia mintį, kad iki 200-ųjų konvencijos pasirašymo metinių 2012 metais maketą pavyks paversti tikru paminklu.
Tauragės Rotary klubas yra vienas pagrindinių iniciatorių, siekiantis, kad Požerūnuose būtų tinkamai pažymėta vieta, kurioje 1812 metais įvyko svarbūs susitarimai tarp tuometinių prūsų ir prancūzų kariuomenių vadų. Po šimto metų toje vietoje, kur stovėjo malūnas, buvo pastatytas paminklas. Tai buvo akmens kubas su 2 metrų briaunomis iš tašyto pilko granito plokščių. Kubas buvo pastatytas ant keturių žalvarinių rutulių, simbolizuojančių 1812 m. patrankos sviedinius. Vėliau, 1945 metais, paminklas buvo nugriautas.
Komisijai padeda „rotariečiai“
Prieš kelerius metus sudaryta Tauragės konvencijos paminklo atstatymo komisija suaktyvėjo šiemet, kai į jos veiklą įsitraukė ir Tauragės Rotary klubas. Komisija išplatino kreipimąsi, kuriuo kviečia rajono istorijos mokytojus, kultūros darbuotojus, muziejininkus, bibliotekininkus, kraštotyrininkus, visuomenininkus, žurnalistus garsinti Tauragės konvencijos pasirašymą kaip pasaulinės istorijos įvykį, turėjusį įtakos Europos raidai.
Vytautas Kiminius, vienas šios komisijos narių, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad „rotariečiai“ jau prieš kelis mėnesius sutvarkė vietą prie buvusio Požerūnų malūno, kurioje stovėjo paminklas. Jų pastangomis jau baigiamas sukurti ir buvusio paminklo maketas.
Kreipdamiesi į tauragiškius komisijos nariai prašo pagal galimybes prisidėti prie pasiruošimo ir deramo Tauragės konvencijos pasirašymo 200 metų jubiliejaus paminėjimo.
Nėra ko parodyti
1912 metais paminklą Tauragės konvencijai pastatė vieno konvencijos signatarų, generolo Hanso Davido Liudviko fon Jorko proanūkis. Tauragės „rotariečiai“ turi vilčių per iki konvencijos jubiliejaus likusius trejus metus rasti šio generolo provaikaičių ir juos pakviesti prisidėti prie monumento atkūrimo. Pasak V.Kiminiaus, monumentas yra puiki proga garsinti Tauragę ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos valstybėse.
– Pas mus atvažiuoja vokiečiai, japonai ir teiraujasi, kur jie galėtų pamatyti vietą, kurioje prieš kelis šimtmečius buvo pasirašyti visai Europai svarbūs dokumentai. Tuo tarpu mes galėjome nuvežti ir parodyti tik apleistą vietą, kurioje kažkada stovėjo paminklas. Ir net ne kiekvienas tauragiškis gali pasakyti, kur yra ta vieta, – sakė V.Kiminius.
Sutartis turėjo įtakos Europos ateičiai
Alma Mizgirienė, ilgametė Tauragės kraštotyrininkė, įsitikinusi, kad Tauragės konvencijos paminklo atkūrimas yra sveikintinas dalykas. Kaip ji sakė „Tauragės kurjeriui“, Tauragės konvencijos pasirašymas yra labai svarbus ir reikšmingas faktas Europos istorijoje, kadangi šiuo susitarimu trys to meto galingiausios karinės jėgos (Prancūzija, Prūsija ir Rusija) taikiai pasidalijo teritorijas. Po Tauragės konvencijos pasirašymo kuriam laikui stojo taika.
– Tauragei ši konvencija turi mažesnę reikšmę, mums svarbu tik tai, jog sutartis buvo pasirašyta šalia mūsų miesto. Tačiau Europos ateičiai ši sutartis turėjo didelės įtakos, – sakė A.Mizgirienė.
A.Mizgirienė anksčiau taip pat yra buvusi Tauragės konvencijos paminklo atstatymo komisijos narė.
2010-06-08  
2012 gruodžio 28 dieną Tauragės Rotary klubas kartu su Tauragės miesto savivaldybe atidengė atstatytą Tauragės Konvencijos paminklą.